• Cinnah Cd. No:57/2,Çankaya Mahallesi, 06690 Çankaya/Ankara
  • 0 312 440 33 13
    0 532 173 82 43
    Muayehane telefonu
  • 0 312 593 44 44
    Acıbadem Hastanesi
  • [email protected]

BOTULİNUM TOKSİN UYGULAMASI (BOTOKS)

Yüzümüzden yılların izlerini silmek oldukça zor olsa da daha genç ve kırışıksız bir cilde sahip olabilmek bazı dermokozmetik uygulamalar ile mümkün olabilmektedir. Halk arasında yaygın olarak bilinen botoks yani botulinum toksin uygulaması aslında bir bakterinin toksininden geliştirilmiş olup, uygulama yapılan kasın aktivitesinde geçici olarak paralizi oluşturarak etki etmektedir.

HANGİ BÖLGELERE UYGULANIR

Bu işlem özellikle alın bölgesinde yatay çizgilerin yumuşatılması, kaş arası ve göz çevresi kırışıklıklarının azaltılmasında kullanılmakla birlikte, yüz ovalinde küçülme sağlamak amacıyla çiğneme kaslarına, üst dudak ve boyun çizgilerine, ayrıca kol altında ve elde yoğun terleme tedavisi amacıyla da yine bu bölgelerde kullanılmaktadır.

UYGULAMA HANGİ YAŞLARDA YAPILIR

Botulinum toksin enjeksiyonu kırışıklıkların başladığı dönemden itibaren (18-65 yaş) kullanılabilir. Yüzdeki kırışıklıklar derinleşip tam oturmadan uygulama yapılması çizgilerin derinleşmesini azaltacağından hastalara daha düşük dozlarda uygulama avantajı sağlar.

UYGULAMA NASIL YAPILIR

Lokal anestezik krem sürülmesi ve cilt temizliği yapılmasını takiben ince uçlu enjektörler yardımıyla işlem yapılır. Uygulama esnasında direkt kasların içine, enjekte edilen Botulinum toksini için işlem yaklaşık 10 dakika sürer ve 4-7 gün içerisinde kırışıklıkların yok olmasını sağlar ve ayrıca yeni kırışıklıkların oluşmasını da engeller. Hastada daha canlı, dinlenmiş birkaç yaş gençleşmiş bir yüz ortaya çıkar.

BU TÜR UYGULAMALARI KİMLER YAPMALIDIR

Mutlaka hekimlerce uygulanması gereken bu yöntemdir. Hastalara uygun dozlarda yapılacak enjeksiyon işlemi son derece önemlidir. Uygun dozlarda yapılan enjeksiyon daha naturel bir görünüm sağlayacağından maske yüz veya mimiksiz yüz görünümü önlenecektir.

UYGULAMA KİMLERE YAPILAMAZ

Botilunum toksine karşı allerjik bireyler

Uygulama alanında enfeksiyon varlığı

Bilinen kas ve sinirleri tutabilen hastalığı olanlar (Myestenia Gravis,ALS)

Gebelik ve emzirme döneminde uygulama önerilmez

UYGULAMA SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Botulinum toksin uygulaması yapılan bölgeye 6-8 saat süreyle masaj yapılmamalı ve mimik kasları çok kullanılmamalıdır.

İşlem sonrası 4 saat süreyle makyaj yapılmamalı, ağır eksersiz yapılmaması ve sıcak duş alınmaması,  yatılmaması daha çok dik pozisyonda bulunması gerekmektedir.

Uygulama   sonrasında oluşacak olan kızarıklıklar genellikle  yarım saat içinde kendiliğinden kaybolmaktadır.

İşlemin tam etkisini göstermesi ise yaklaşık 7 gün sürmektedir.

NE TÜR KOMPLİKASYON OLUŞABİLİYOR?

Uygulanan yerlede morarma, kızarıklık, şişlik ensık görülen durumlardır. Nadiren göz kapakların ve kaşların düşmesi, çiftgörme, göz kapağının dışarı kıvrılması görülebilir ancak bunlar 1-2 ayda kaybolur.

Alt yüz botox uygulamalarında, konuşma ve yutma güçlükleri, yüz simetrisinin bozulması gibi durumlar olup geriye dönüşümleri bir süre sonra mümkündür. Ancak tabi ki en iyisi bütün bu komplikasyonları oluşturmadan hastaların tedavisdir.

ÇENE BÖLGESİNE UYGULANAN BOTULİNUM ENJEKSİYONU

Çene bölgesinde yapılan enjeksiyonlar erkeksi görünüme neden olan köşeli yüz görünümünü hafifletir ve çene ovalini yumuşatır. Bu uygulama ayrıca diş gıcırdatma veya gece diş sıkmaya neden olan durumlarda tedavi edici bir uygulamadır.

TERLEME TEDAVİSİNDE BOTULİNUM ENJEKSİYONU

Terleme problemi  olan bireylerde kol altına botilinum toksin  uygulamasının etkisi  ortalama 4-6 ay sürer. Hastanın kol altına yüzeysel uygulanan enjeksiyonlar sonrasında terleme ve ter kokusu belirgin olarak azalır.

UYGULAMA ÜCRETİ

Botoks fiyatları uygulanan doz ve bölgeye göre değişkenlik gösterir. Sitemiz

üzerinden etik olmadığı için ve fiyatları güncellendiği için belirtilmemiştir.