Fraksiyonel CO2 lazer nedir?

Fraksiyonel CO2 lazerler cildin üst kısmını yenilemek amacıyla geliştirilmiş olan yeni teknolojik cihazlardır. Kullanım alanları arasında sivilce izi, yara izi, kırışıklık, yüz sarkması ve çatlak tedavisi ayrıca siğiller ve nasır tedavileri yer almaktadır.

Fraksiyonel lazerler nasıl etkili olur?

Fraksiyonel CO2 lazer sistemlerinde lazer ışığını cilde minik ışık hüzmeleri halinde gönderir ve bu bölgelerde kanallar açar, bu da yeni kollajen oluşumu desteklemektedir. Cildin üst kısmı buharlaştırılarak yeni cilt oluşumu desteklenmek amaçlanmıştır.

Fraksiyonel lazer hangi tedavilerde kullanılır?

 • Cilt gençleştirme (kırışıklık tedavisi, cilt sarkma tedavisi, güneş hasarı)
 • Sivilce (akne) izi tedavisi ( aktif sivilcelerde de tedavi sağlar)
 • Çatlak tedavisi ( Doğum sonrası çatlaklar, büyümeye bağlı çatlaklar)
 • Yara izi tedavisi
 • Leke tedavisi
 • Siğil tedavisi
 • Nasır tedavisi
 • Faça izi tedavisi

Fraksiyonel lazerler ne kadar etkilidir?

Fraksiyonel lazerlerle hafif orta dereceli kırışıklık, lekeler ve yüzeyel sivilce ve yara izlerini giderebilir. Fraksiyonel CO2 lazerin etkinliği ve seans sayısı hastanın sorunun şiddetine göre ve uygulamanın gücü ve derinlik ayarlarına bağlı olarak değişmektedir. Yani her seansda etkinlik %20-40 arasında olabilmektedir. Uygulamada lazer enerjisinin dozu arttıkça etkinlikte artar. Buna karar verecek kişide bu konuda tecrübeli hekimlerdir.

Fraksiyonel lazerler nasıl ve kaç seans uygulanır?

Fraksiyonel lazerde tedaviler seanslar halinde yapılır. Şikayetin cinsine göre en az 3-6 seans ve 4 hafta aralıklarla yapılabilir.

Fraksiyonel lazer uygulaması ne kadar süre alır?

Fraksiyonel lazer uygulaması 10-30 dk sürer.

Fraksiyonel lazer uygulamasında acı hissedilir mi?

İşlem esnasında hasta yanma hissi duyabilir. Lokal anestezik kremler uygulama, soğuk hava üfleyen aletler, buz uygulaması bu rahatsızlık hissi kolayca giderilir.

İşlem sonrasında hafif bir kızarıklık ve ödem olabilir. Ciltte hafif soyulmalar ve bronzluk olabilir. Ancak bu tür durumlar 3-7 gün içinde geriler.

Fraksiyonel lazer ne kadar süre iş ve sosyal yaşamı etkiler?

Fraksiyonel lazerler 5-10 gün arası kızarıklık ve kabuklanma yapar. Kapatıcı kullanılarak iş ve sosyal hayata dönülebilir

Fraksiyonel lazer uygulama sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Operasyon sonrasında şikayetler hafif ve geçicidir. İşlemden sonra kızarıklık yanma hissi hissedilir. Tedavi sonrası makyaj yapılabilir. Fraksiyonel lazer sonrası hafif nemlendiriciler sürülebilir. Fraksiyonel lazer sonrası 6 ay süre ile güneşlenmekten kaçınılmalı ve güneşten koruyucu kullanılmalıdır.

Fraksiyonel lazer tedavi sonrası yan etkiler nelerdir?

Fraksiyonel lazer zararları ve yan etkileri aşağıda maddeler halinde sıralanmıştır. Bunlar fraksiyonel lazer uygulamalarında olabilir. Ancak yan etki görülme oranı oldukça düşüktür.

 • Geçici veya kalıcı lekelenme
 • Sivilce atağı
 • Herpes enfeksiyonu atağı
 • Enfeksiyon
 • Yara izi

Fraksiyonel lazer tedavisinin sonuçları ne zaman görülür?

Sivilce izlerinin tedavisinde birinci aydan itibaren iyileşme olur. Antiaging ve kırışışıklık tedavisinde ise cildin kollajen üretimi üçüncü aydan sonra başlar. İşlemin sonuçları en iyi 3-6 ay sonra ortaya çıkar. Çatlaklarda iyileşme süresi ve uygulanan doz ile orantılı olarak değişim gösterir. 2. aydan itibaren gözle görünür değişiklik başlar.

Fraksiyonel lazer uygulaması bazen etkisiz olabilir mi?

Eğer kırışıklık, iz ve sarkma şikayetleri fazla ise 3-4 seans yeterli olmayabilir. Hem seans sayısını arttırmak ve diğer tedavilerle birlikte uygulamak etkinliği arttırır.

Fraksiyonel lazer diğer cilt yenileme yöntemleri ile birlikte kullanılabilir mi?

Fraksiyonel lazer PRP, mezoterapi, dolgu, radyofrekans gibi cilt yenileyen yöntemlerle birlikte kullanılarak iz, kırışıklık ve sarkma tedavilerindeki etkinliği arttırılabilir.

Fraksiyonel lazer fiyatları ve detaylı bilgi için iletişim numarasını arayabilirsiniz.