Ben takibi nedir

Özellikle vücudunda çok sayıda beni olan kişilerin yıllık olarak dermatolojik muayeden geçmelerinin son derece önemlidir. Ancak değişik görünümlü, hızlı büyüyen ve pigmente olan bir lezyonun saptanması durumunda ise zaman kaybetmeden acilen bir dermatoloji uzmanına başvurmalıdır

Benlerde şu belirtilerde hemen doktora başvurmak gerekiyor:

  • Yapısı asimetrikse,
  • Çevresinde düzensizlik varsa,
  • Açık veya koyu kahve, siyah, mavi, beyaz ve kırmızı gibi farklı renkler bulunuyorsa,
  • Çapı 5 mm’den büyükse,
  • Yüzeyinde, boyutunda ve şeklinde değişiklik oluşmuşsa,
  • Üzerinde kanama veya kaşıntı başlamışsa,
  • Özellikle avuç içi ve ayak tabanında bulunan benlerde ve tırnak kenarında ya da tırnakta kahverengi renk değişikliği varsa

VİDEODEMATOSKOP İLE BENLERİN YAPILARI ANALİZ EDİLİYOR

Derinin mikroskopla incelenmesi yöntemi olarak da tanımlanabilen dermatoskopinin, benlerin bir bilgisayarla analiz yöntemidir.

“Fotofinder videodermatoskop yeni geliştirilmiş bir dermatoskopi cihazı olup, ayrıca hastanın görüntüsünü ekrana aktararak benleri atlamadan tek tek inceleme olanağı sunuyor. Bu yöntemle vücuttaki benlerin haritası oluşturularak noktasal lokalizasyonlar belirleniyor. Ardından her bir ben için dermatoskopik görüntü alınıyor ve kaydediliyor. Böylece bir sonraki kontrolde elde edilecek görüntüyle karşılaştırma şansı sağlanıyor.

RİSKLİ BENLER CERRAHİ YÖNTEMLE ÇIKARILIYOR

Benlere cerrahi girişim uygulandığında kötü huylu bir şekle dönüşebileceği veya yayılabileceği inanışının yanlış bir düşüncedir.

“Benin riskli olduğu tespit edildiği takdirde hemen cerrahi olarak çıkarılması gerekiyor. Ayrıca kanserleşmiş olan benler de yine cerrahi yöntemle alınıyor. Sonuç olarak bende herhangi bir değişiklik fark edilmesi halinde yapılacak olan işlem, benin tamamının ameliyatla çıkarılması ve patolojik incelemeye gönderilmesi esasına dayanıyor.

Benlerin çıkarılması işlemi lokal anestezi altında yapılan oldukça kolay işlemler olup, hastanın günlük hayatını etkilemiyor. Patoloji sonucu değerlendirilen hastalarda eğer melanom tanısı gelmiş ise ek bir cerrahi gerekebiliyor. Tümörün yayılımı açısından laboratuvar tetkikleri ve görüntüleme yöntemleri yapılarak gereken tedaviler planlanıyor.”

https://www.haberler.com/dermatoloji-uzmani-dr-oznur-5365076-haberi/